Mājas | Veselībai | Ūdens
Šobrīd tiešsaitē ir 20 viesi 
Ūdens Drukāt E-pasts:
Uzturs - Veselībai

Ūdens {jcomments on}

Ūdens, kuru dzeram, ar kuru gatavojam maltīti, kurā peldamies vai mazgājam veļu un traukus, var saturēt arsēnu, svinu, varu un citus smagos metālus. Tas var saturēt arī mēslojuma, azbesta, cianīda, herbicīdu un pesticīdu paliekas, kuras izskalotas gruntsūdeņos no augsnes vai ir iekļuvušas caur santehnikas cauruļu šuvēm. Vairāki simti tūkstoši apakšzemes uzglabāšanas tvertņu ASV tiek uzskatītas par krāsas, šķīdinātāji, toksisku ķīmisko vielu un naftas produktu nopludinātājiem. Kanalizācijas virsmas nolietojas un lietus ūdens, no ar eļļu nolietiem vai sāli nobārstītiem lielceļiem, ir papildus avots ūdens piesārņojumam. Bioloģiskie patogēni ir vēl viens piesārņojuma avots: ūdens var saturēt vīrusus, baktērijas un parazītus.

Varam būt pateicīgi, ka mūsu apsēstība ar hlorēšanu ir novērsusi holeru un vēdertīfu. Lai gan mums nav aktuāla trešo pasaules valstu problēma, pilsētas visā ASV atzīst, ka pašvaldību ūdens piegāde nav tik tīra un droša, kā agrāk uzskatīja. Dabas resursu aizsardzības Padome ziņo par aptuveni 900000 slimībām, un 100 nāves gadījumu gadā, kuru cēlonis ir piesārņots ūdens, kamēr Slimību kontroles Centrs ziņo 900 nāves gadījumi no ūdens izraisītām slimībām katru gadu. Labāk pārdotais veselības autors Ann Louise Gittleman “Kā saglabāt jaunību un veselību toksiskajā pasaulē” (How To Stay Young and Healthy in a Toxic World) grāmatā publicē ziņas no “USA Today” un “New York Times” 1995 gada. Tur rakstīts, ka viena no piecām pašvaldību ūdens krātuvēm piesārņota ar ekskrementiem, starojumu vai parazītiem.


Saskaņā ar īpašu Organic Style magazine ziņojumu, kurš tapis izpētot 712 ūdenskrātuves ASV, saindēšanās ar arsēnu ir plaši izplatīta. Pētījums arī izgaismoja bēdīgu ironiju: 1979 gadā naftas uzņēmumi sāka pievienot MTBE benzīnam, lai tas sadegtu tīrāk un samazinātu gaisa piesārņojumu. Tagad MTBE ir piesārņojis ūdeni visā valstī un var palikt gruntsūdeņos gadiem. Tas izplūst no degvielas uzpildes staciju pazemes uzglabāšanas tvertnēm un ātri izplatās apakšzemes ūdens rezervēs un atradnēs.

Aptuveni 25 procentiem ASV māju ir septiskās sistēmas, kuras var piesārņot gruntsūdeņus ar baktērijām. Ja ņemat ūdeni no akas vai dzīvojat fermā, vai blakus tai, ķīmiskās atliekas var būt izskalotas ar ūdeni no mēslojuma, pesticīdiem un dzīvnieku ekskrementiem. Īpaši daudz akās ir sastopami nitrāti; ar pārtiku uzņemt šos toksīnus tie rada brīvos radikāļus, kuri veicina uztura trūkumu un deģeneratīvās slimības. Parazītu rada papildu risku.

Lai gan piesārņotais ūdens bieži nav nosakāms ar redzes, smaržas vai garšas palīdzību, par to var spriest pēc duļķēm, tumšas krāsas, putošanās vai savādas smaržas, vai garšas.


Lopkopības industrija - lielākie ūdens piesārņotāji.


Lai gan ražošana kopumā piesārņo gandrīz neaptveramu ūdens daudzumu, lopkopības nozarei neapšaubāmi ir lielākā piesārņotāja gods. ASV gaļas ražošana patērē vairāk ūdens nekā pārējā valsts kopā.
Piemēram, saskaņā ar Džona Robina (John Robbin, autors grāmatai Diet For A New America) pēttījumiem, lai iegūtu puskilogramu kviešu, jāpatērē 25 galonu ūdens (1 Amerikas galons = 3.8 litri). Lai iegūtu puskilogramu liellopu gaļas, tiek patērēts 2500 galonu ūdens. Ūdens tiek izmantots zemes apūdeņošanai audzējot barību un lopbarību mājlopiem, taču milzīgs ūdens daudzumu ir nepieciešamas, lai aizskalotu prom to ekskrementus. Lai gan to var izmantot atkārtoti mēslojot augsni, modernajā praksē arvien vairāk pielieto sintētiskos mēslošanas līdzekļus, dienā atstājot 20 miljardu mārciņu ekskrementu, kuri nonāk mūsu ūdens apgādes sistēmā!


Hlors. Attīrīšana


Tik daudziem sārņiem iesūcoties zemē, nonākot gruntsūdeņos un plūstot caur caurulēm, nav brīnums, ka pilsētās meklē lētu un efektīvu veids, kā to attīrīt. Lai gan dažas pilsētas neattīra ūdeni vispār un citas to filtrē, lielākā daļa pievieno ķimikālijas, šādā veidā nogalinot baktērijas.

Hlors iznīcina patogēnās baktērijas. Diemžēl, tas neizvēlas mērķi, un iznīcina arī organismam draudzīgās zarnu baktērijas, kuras spēcina imūnsistēmu. Hloru saista ar sirds, asinsvadu slimībām un vēzi, un tas nav efektīvs pret spēcīgu parazītu - kriptosporām. Tā kā hlors iztvaiko pēc tam, kad pametis ūdens caurules, daudzi cilvēki ļauj ūdenim pusstundu nostāvēties, tādējādi uzlabojot garšu. Hlors savienojas ar organiskām vielām, kuras atrodas ūdenī, veidojot hloroformu, vēzi izraisošu ķīmisku vielu, kura neiztvaiko.


Fluors. Attīrīšana


Daļu no strīdiem par fluorīdu rada apjukums, jaucot kalcija fluorīdu, ko izmantoja zobārstniecībā un nātrija fluorīdu, augsti toksisku fosfātu mēslojuma rūpniecības atkritumu produktu. Diemžēl tas ir nātrija fluorīds, kas tiek pievienots pilsētas ūdens apgādei. Daudzas ūdens krātuves satur fluora līmeni, kas ir daudz augstāks par vienu miljono daļu, pieļaujamo robežu pēc EPN. Nātrija fluorīds nogalina lielāko daļu no mūsu enzīmiem, uzbrūk hypothalamus dziedzerim (galvenajam endokrīnās sistēmas dziedzerim), kavē tā pienācīgu darbību, vairogdziedzerim (kurš atbild par vielmaiņu), var izraisīt kaulu vājumu, var izraisīt zobu fluorozi bērniem. Zobu fluorozes, mineralizācijas traucējumu, emaljas bojājumi ir neatgriezenisks stāvoklis, ko izraisa pārmērīga gadiem ilga fluorīda lietošana.

Nātrija fluorīds ir arī ļoti spēcīgs centrālās nervu sistēmas toksīns, kurš var negatīvi ietekmēt cilvēka smadzeņu darbību un mazina IQ, pat mazās devās. Ņemot vērā, ka pārlieka fluorīda lietošana pasliktina vairogdziedzera darbību, tā, iespējams, veicina satraucošo aptaukošanās tendenci ASV. Īsumā, nātrija fluorīds - rūpniecības atkritumu blakusprodukts ir lēna inde, no kuras vajadzētu pilnībā izvairīties.

Eiropā gan tas gandrīz netiek pielietots - tikai 2 procentos tiek pieļauta fluora izmantošana attīrīšanai.

Alternatīva ūdens attīrīšana: Ozons

Lai arī daudzi apgalvo, ka hlors mums ir nepieciešams, lai saglabātu mūsu dzeramo ūdeni drošu un ka mēs nevaram atļauties citas sanitārās sistēmas, daudz Rietumeiropā izmanto ozona gāzi un ultravioleto gaismu, lai attīrītu ūdeni. Mitsubishi Electric ir izstrādājusi komerciālas ozona attīrīšanas tehnoloģijas, kas ir videi draudzīgākas. Apvienojot ar aktivētu ogles filtriem, ozonācija novērš lauksaimniecības ķimikāliju un augsto tehnoloģiju rūpniecības atkritumus.


Ūdens pudelēs


Tā kā “pudeļu ūdens” ir kļuvis populārs, tas arī tiek pakļauts rūpīgai pārbaudei. Lielākajā daļā valstu nav noteikumu, kuri reglamentētu marķēšanu. Diemžēl negodīgi uzņēmumi izmantojot maldinošu reklāmu, faktiski pārdod krāna ūdeni, kā "dabisku avotu ūdeni" vai tamlīdzīgi. Lai gan lielākā daļa uzņēmumu ir, iespējams, brīvi no šāda veida aizdomām, visi fasē savu produktu plastmasas traukos, kas ir problēma pati par sevi. Lielākā daļa plastmasu ūdenī atstāj daļiņas, jo īpaši, pārvadājot karstā laikā, dienām stāvot metāla konteineros. Mountain Valley ir cienījama kompānija, kura informē par šādu iespēju.

Lielāki iepakojumi ir pieejami polikarbonāta - stiklam līdzīgā, neporainas plastmasas plastmasas iepakojumā. Šis materiāls neizdala plastmasu vai dioksīnu (pārbaudiet www.newwaveenviro.com vai www.plasticsinfo.org). Šie konteineri ir nedaudz zilā krāsā lielāka tilpuma traukiem. Tīriet ūdens rezervuāru, krūzīti un spundi ikmēnesi ar 50/50 ūdeņraža peroksīda un cepamās sodas maisījumu, pēc tam noskalo ar vismaz četriem galoniem krāna ūdens pirms aizpildīt akārtoti.


Mājas Ūdens Filtri


Tā kā lielākā daļa pilsētu piedāvā nebūt ne ideālu krāna ūdeni, un pirkšana veikalā var būt apgrūtinoša, es jums iesaku uzstādīt augstas kvalitātes filtrus, kas ne tikai novērš smago metālu, patogēnu un citus piemaisījumus, bet arī attīra hloru, un jo īpaši fluorīdu. Ideālā, der uzstādīt pilna servisa filtru dzeršanai, ēdiena gatavošanai un veļai. Ja ne, tad vismaz apsveriet dzeramā ūdens un dušas ūdens filtrēšanu.

Labi pirktā veselības un skaistumkopšanas autore Kate Džeimsa (Kat James (The Truth About Beauty autors)), iesaka filtrēt dušas ūdeni, tā pasargājot no hlora savu ādu un matus. "Vairums cilvēku neaizdomājas par to, kā hlorēts dušas ūdens var apdraudēt viņu centienus iegūt skaistu ādu, matus un veselību," viņa raksta. Hlors noslogo ādu, mazinot tās aizsargbarjeru un rada bojājumus. Viņa iesaka filtrēt ūdeni izmantojot jaunākās cinka un vara filtrēšanas tehnoloģijas , kas siltumā strādā daudz labāk, kā oglekļa filtri.

Ir atšķirība starp ūdens attīrīšanu un ūdens filtrāciju. Attīrīšana attiecas uz ūdeni, kas ir tik tuvs tīram H2O, cik vien iespējams. Tiek uzskatīts, ka destilēts ūdens ir lieliska izvēle dzeršanai, savukārt citi uzskata, ka tam ir nopietni trūkumi (sk. diskusiju zemāk). Filtrēšana atstāj daudzas minerālvielas un citas potenciāli toksiskas ūdenī šķīstošas vielas. Ir absorbējoši filtri (parasti oglekļa), mikro filtrācijas sistēmas, kas laiž ūdeni cauri sīkām porām. Šādi nevar pilnībā attīrīt ūdeni, jo pat labākā filtra poras ir pietiekami lielas, lai daži vīrusi tiktu cauri.


Ūdens filtri: Ierosinājums

Apskatiet dejonizētu sveķu filtrāciju - filtrēšanas tehnika, kuru izmanto elektronikas un biomedicīnas nozarēs, lai iegūtu ultra tīru ūdeni - kopā ar aktivētas ogles absorbciju. Šī kombinācija rada attīrīšanas kvalitāti, garšīgu ūdeni un likvidē hloru un hloroformu, fluoru, svinu, arsēnu, azbestu, rūsu, varu, nātriju, sulfātus, nitrātus, kaitīgos mikroorganismus un citas cietvielas un gaistošās organiskās ķimikālijas.

 

Saite uz avotu