Mājas | "E numuru" saraksts | E900 – E999 | E951 - Aspartāms
Šobrīd tiešsaitē ir 20 viesi 
E numuri (pārtikas uzlabotāji) BETA

E951 - Aspartāms


Nosaukums: Aspartāms
Iespējamais pielietojums: Mākslīgi saldinātāji, diētiskie dzērieni, košļenes. Var būt pievienots jebkuram produktam bez cukura.
Iespējamā iedarbība:

Var būt ģenētiski modificēts. Depresija, astma, aklums, agresivitāte, bezmiegs, atmiņas zudumi, lēkmes. Nav ieteicams bērniem un grūtniecēm.

Aspartāms ir gatavots ar ģenētiski modificēta enzīma palīdzību. Pielieto daudzos diētiskos produktos, arī Latvijā ražotajās «dabiskajās» sulās, jogurtā utt.. ASV Pārtikas un zāļu admistrācija jau 1995.gada augustā ziņoja par 92 ar aspartāma lietošanu pārtikā saistītām saslimšanām, tostarp nāvi. Piena produktus, ievārījumu, pārslas, augļu sulu, eļļu, saldinātājus, bezalkoholiskos dzērienus, vīnu, alu utt. bieži ražo ar ģenētiski modificētu enzīmu palīdzību. Pilotiem aizliegts lietot ēdienus un dzērienus, kas saldināti ar aspartāmu, jo tas izraisījis epilepsijai līdzīgu bezsamaņu un smaržas halucinācijas. Aspartāms, kas iebērts par 30C karstākos dzērienos, izdala toksisko metanolu (metilspirtu), kas ir arī daudzu metilspirta jeb krutkas dzērāju nāves cēlonis.