Mājas | Dabas aizsardzība | Kā izvēlēties videi draudzīgāku sadzīves tehniku?
Šobrīd tiešsaitē ir 92 viesi 
Kā izvēlēties videi draudzīgāku sadzīves tehniku? Drukāt E-pasts:
Vide - Dabas aizsardzība

Visekoloģiskāk ir nemainīt sadzīves tehniku, ja vien tā nepatērē dikti daudz elektroenerģijas. Ja nu tomēr mainīt – tad jāizvērtē, vai tuvumā nav pieejama laba mazlietota.

Pirmkārt, un visvienkāršāk ir sākt ar to, ka jānoskaidro kāda ir iecerētās sadzīves tehnikas energoefektivitāte, respektīvi cik liels ir attiecīgās ierīces elektroenerģijas patēriņš, ko parasti ataino energoefektivitātes skalā A-G, kur dilstošā secībā tiek uzrādīts energoefektivitātes līmenis. Ja vēl pāris gadus atpakaļ A energoefektivitātes klase bija visaugstākais novērtējums, tad tagad praktiski visām sadzīves tehnikas grupām ir pieejamas preces, kas ir ieguvušas jau A+ energoefektivitātes atzīmi.

 

Otrkārt, par videi draudzīgāku sadzīves tehniku liecinās tās marķējums. Šobrīd populārākie ir ekopuķīte (ES marķējums), Zviedrijas TCO vai EnergyStar  (ASV marķējums), ko nereti var pamanīt kā uzlīmīti uz datora vai TV.

Treškārt, būtu labi painteresēties par to, no kādiem materiāliem ir izgatavota attiecīgā sadzīves tehnika, cik viegli tā ir tālāk pārstrādājama.

Būtiski ir arī tas, cik videi draudzīgs ir saražošanas cikls (piemēram, cik liels ir iemiesotās enerģijas daudzums, lai saražotu attiecīgo ierīci). Taču maz ticams, ka tādu informāciju izdosies iegūt, ja nu vienīgi ražotājs pats to prezentē. Ir vairāki labie paraugi masveida produktiem, piemēram, kad tehnikas plastmasas daļas ir izgatavotas no otreizēji pārstrādātas plastmasas.

Mobilo tālruņu industrijā kā viena no šāda labā piemēra pionieriem ir minams Samsung. Samsung  pirmais aizsāka eko-līniju mobilajiem tālruņiem, ražojot tos no reciklētiem un biodegredabliem materiāliem, jaunākie no tiem – Reclaim, Blue Earth  modeļi. Viņu piemēram ir arī sekojusi Motorola ar modeli Renew, kas uzskatāms par pirmo CO2 neitrālo mobilo tālruni un Sony Ericson ar GreenHeart  modeli C901 .

Tāpat galīgā lēmuma pieņemšanai būtu vērts painteresēties kāda ir attiecīgā ražotāja attieksme pret vidi, vai tas ir iesaistījies kādos vides aizsardzības projektos vai atbalsta pasākumos. Nokia pagaidām vēl tikai strādā pie konceptmodeļa izstrādes.

Savukārt, ja esat nolēmis iegādāt televizoru, tad pievērsiet uzmanību tam, vai tajos tiek izmantots fluorescējošais CCFL aizmugurapgaismojums, kas satur dzīvsudrabu. Jaunākās paaudzes LED televizoru komponentēs (atkal jāmin kā viena no paraugkompānijām Samsung, ar 7. paaudzes LED TV) nav atrodams ne svins, ne dzīvsudrabs, līdz ar to ir krietni atvieglota šo televizoru komponenšu pārstrāde. LED televizori arī nodrošina ļoti zemu elektrības patēriņu, kas var būt pat līdz pat 40% zemāka par “klasisko” LCD televizoru elektrības patēriņu. Arī televizoriem var tikt pieškirts ekopuķītes marķējums.

Precīzu informāciju par kompānijām un produktiem, kas ir ieguvuši ES ekopuķītes marķējumu un to pieejamību Latvijas tirgū var atrast sekojošā saitē: http://www.eco-label.com. Šajā tīmekļa vietnē var atrast izsmeļošu informāciju ne tikai par videi draudzīgu sadzīves tehniku, bet arī tīrīšanas līdzekļiem, papīru, apaviem, tekstilizstrādājumiem, kosmētiku utml.

Latviešu valodā informācija par sadzīves tehniku ir arī biedrības Zaļā zeme mājas lapā http://www.zb-zeme.lv/zalais-celvedis/sadzives-tehnika. Un neaizmirstiet par to, ka izvēloties preci, kas ražota pēc iespējas tuvāk jūsu dzīvesvietai, tiks mazināta jūsu izvēlētās preces  transportēšanai izvēlētā transportlīdzekļa radīto CO2 izmešu ietekme uz vidi.{jcomments on}